Jedni mówią, że to akcesoria dla kelnerów, a inni chętnie uzupełniają nimi swój wizerunek. Jak to jest z tymi spinkami do krawata?

Niechęć

Spinki do krawatów to nie tylko przykład męskiej biżuterii. To jednocześnie bardzo praktyczny gadżet, pozwalający utrzymać krawat w jednym miejscu. Podczas chodzenia nie przesunie się na bok, a przy stole nie wpadnie nam do talerza

Jednak jeśli poszukamy informacji na temat tych spinek szybko znajdziemy opinie głoszące, że są to dodatki, które mają ułatwiać pracę kelnerom, a u pozostałych osób świadczą o niezbyt wyszukanym guście i stanowią błąd w ubieraniu się. Z kolei, jeśli przyjrzymy się popularnym zdjęciom elegancko ubranych mężczyzn, czy choćby gwiazdom Hollywood w garniturach, często zauważymy na ich krawatach spinki. Czy oni wszyscy nie wiedzą jak wielki popełniają błąd? Czy może sprawa nie jest aż taka oczywista?

Okazuje się, że niechęć do tych spinek jest czysto kulturowa i nie występuje w niektórych rejonach geograficznych. W Stanach Zjednoczonych spinki do krawata są czymś zwykłym i nie budzą sprzeciwu. Ten ostatni jest typowy bardziej dla Europy. To właśnie dlatego zdecydowanie częściej widujemy amerykańskich aktorów i modeli z tym dodatkiem.

Ponieważ żyjemy już w globalnej kulturze, czerpiemy inspiracje nie tylko z ulicy i lokalnej prasy. Internet jest równie ważnym źródłem przy kształtowaniu własnego stylu, a w nim nie ma granic geograficznych. Zatem ta, jakby nie patrzeć, irracjonalna niechęć do spinek jest mocno zagrożona. Bo to po prostu tylko dodatek. Co więcej, dzięki tej sytuacji, jest on w naszym regionie czymś oryginalnym. Pozwala się nieco wyróżnić, pozostając jednak w obrębie klasycznej elegancji.

Jeśli zatem chcesz pójść tą drogą, dzisiaj wyjaśnię jak poprawnie dobrać i nosić spinki do krawatów.
Pod koniec artykułu zamieszczam kilka linków do interesujących przykładów spinek.

Spinka do krawata typu klips.

Kiedy nosić spinkę do krawata

Z uwagi na przeznaczenie spinki, nie zakładamy jej, gdy mamy na sobie kamizelkę. Ona bowiem dostatecznie dobrze utrzymuje krawat na miejscu. Z tego względu będzie niezbyt przydatna również przy dwurzędowej marynarce, której nie rozpinamy nawet podczas siedzenia. Spinek nie zakładamy także na formalne okazje, kiedy elegancja jest ważniejsza od strony praktycznej. Taki gadżet, nawet najpiękniejszy, obniża stopień formalności stroju, bo jest dodatkowym akcentem, a w wysokiej elegancji liczy się minimalizm.

Poza tym spinka nada się do codziennych strojów, do pracy, na uczelnię czy luźne okazje wieczorne. Będzie utrzymywała krawat, gdy siedząc lub tańcząc rozepniemy marynarkę.

Do kamizeli i na bardzo formalne okazje nie zakładamy spinki do krawata.

Jaki rodzaj zapięcia wybrać

Spinki występują zazwyczaj w dwóch typach: wsuwanej lub zaciskowej. Ta pierwsza zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i sprawia wrażenie bardziej eleganckiej. Może być jednak trudna do założenia na bardziej mięsiste czy delikatne krawaty. Tę zaciskową natomiast łatwiej zamontować. Niemniej nie ma zasady odradzającej któryś z rodzajów spinek. Jest to więc kwestia gustu.

Z lewej spinka w formie wsuwki, a z prawej w formie klipsa.

Położenie spinki na krawacie

Zauważyłem, że dobre położenie spinki sprawia wielu osobom problem. Poprawnie powinna spinać krawat z koszulą na odcinku pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem. Wypada to mniej więcej nieco ponad splotem słonecznym. Tam spełnia najlepiej swoją rolę i całość wygląda harmonijnie. Umieszczenie jej niżej lub wyżej nie tak praktyczne i będzie zwracało uwagę.

Poprawnie umieszczona spinka do krawata.

Ponadto spinkę ustawiamy poziomo (ułożenie jej pod skosem to już nonszalancja), a z uwagi na sposób zapięcia koszuli, zawsze będzie zaczynała się z prawej strony krawata. Nie powinna też wpijać się w krawat od boku, tworząc fałdy. Wystarczy, że styka się z krawędzią.

Tak nie powinno się nosić spinki do krawata.

Jak dobrać długość spinki

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy spinkach, jest zły dobór ich długości. Żeby całość prezentowała się dobrze, spinka nie może przechodzić przez cały krawat, ale też nie powinna być krótsza niż połowa jego szerokości. Idealnie jeśli sięga mniej więcej 3/4 tej szerokości. Posiadając krawaty o różnych rozmiarach, może okazać się konieczne posiadanie krótkiej i długiej spinki. Użyte w tym materiale mają 4 i 6 cm i świetnie się uzupełniają.

Poprawna długość spinki do krawata to ok. 3/4 jego szerokości w miejscu zapięcia.

Jaką spinkę wybrać

Ponieważ spinki to rodzaj biżuterii, a ta daje nam spore pole do popisu, w sklepach znajdziemy ich najróżniejsze rodzaje, z odniesieniami do najróżniejszych aktywności czy nawet elementów z popkultury. Znajdą się spinki w wielu kolorach, wykonane z wielu materiałów i w nietypowych kształtach. Wybór jest oczywiście kwestią gustu, ale ostrzegam tylko, że pstrokate i zabawne spinki będą mocno zwracały na siebie uwagę, zwłaszcza w tak wyeksponowanym miejscu. Ich właściciele mogą nie być brani na poważnie. Dlatego należy bardzo rozważnie wybierać okazje, na które je założymy.

Polecam natomiast spinki minimalistyczne, zwłaszcza jako pierwsze w kolekcji. Sam preferuję gładkie, ale jakiś delikatny wzór nie będzie błędem. Lepiej jednak unikać mocnych akcentów. Jeśli zaś chodzi o kolor, powinniśmy wybierać między srebrnym lub złotym, w zależności od koloru pozostałych metalowych elementów naszego stroju. Wszystkie powinny być w podobnym odcieniu.

Przykłady

Szeroki zbiór spinek

Proste, klasyczne spinki do krawata:
Srebrna z lekkim wzorem
Srebrna z ukośnymi pasami
Srebrna z szerokimi pasami
Prosta, długa spinka

Przykłady na specjalne, raczej luźne, okazje:
Spinka żeglarska
Spinka jeździecka

Spinki, które raczej bym odradzał:
Traktor
Okulary
Panienka

Minimalistyczne spinki najbardziej trafiają w mój gust.

Łańcuszki, szpilki i pinezki do krawata

Przy okazji warto dodać, że to nie jedyne akcesorium pozwalające utrzymać krawat w miejscu. Są jeszcze łańcuszki, szpilki i pinezki do krawata, ale te dodatki odeszły już dawno do lamusa, więc polecałbym je jedynie osobom lubującym się w strojach historycznych.

W tym temacie mam tutaj przedziwny twór: spinka z łańcuszkiem. To zachęta by spinki nie wczepiać w koszulę, tylko używać łańcuszka założonego za guzik. Dziwny pomysł.

Od lewej: szpilka, łańcuszek i pins (pinezka) do krawata.

Teraz już wiesz jak wybrać i nosić spinki do krawata. Zdecydujesz się na ten dodatek?

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!

Źródła:
Fragment odnośnie akcesorium dla kelnerów: Stanisław Krajski, Savoir-vivre. 250 problemów, Warszawa 2014.
Tomasz Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Warszawa 2005.

Zobacz też:

Klasyczny garnitur – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Pierwsze klasyczne buty
Ile kosztuje zmiana stylu?
Jak wybrać krawat
Jak wybrać odpowiednie okulary
Zbyt długi krawat – 7 rozwiązań problemu