Bycie mężczyzną z klasą ma w sobie jakąś moc przyciągania. Już nie tylko dorośli mężczyźni chcą pracować nad swoimi charakterami. Coraz częściej spotykam się z pytaniem: „co zrobić, jeśli jestem jeszcze nastolatkiem, a chciałbym aspirować do bycia gentlemanem?”. Ta wątpliwość jest całkiem uzasadniona, gdyż udawanie dorosłego kiepsko wygląda, a bycie chłopcem już nie pasuje.

Czas-Gentlemanow-aKim jest gentleman?

Dla osób, które jeszcze się nad tym poważniej nie zastanawiały, gentlemanem może być starszy pan w szarym garniturze, z brzuszkiem, a może i z wąsem, który wieczorami popija whisky albo trzydziestoletni przystojniak, w rewelacyjnym ubraniu od najlepszego krawca, jeżdżący sportowymi samochodami z modelkami u boku. Prawda jest jednak zgoła inna.

Nie ma chyba trafniejszego określenia niż to, że: „gentleman to stan umysłu„.

Oznacza to, że czasy, gdy pochodzenie i pieniądze miały kluczowe znaczenie przy zostawaniu gentlemanem, odeszły już w niepamięć. Dzisiaj każdy może nim zostać, ale nie zrobi tego bez poświęceń ze swojej strony. Trzeba bowiem porzucić prymitywny egoizm, przedefiniować słowo „indywidualizm” i skupić się nieco na relacjach z innymi ludźmi. Jakieś gadżety i ciuchy mogą w tym odrobinę pomóc, ale cała robota odbywa się tak naprawdę w głowie.

Poniżej przedstawię na co powinien zwrócić uwagę młody mężczyzna. Pierwsza część dotyczyć będzie filarowych zasad gentlemana. Dalej zamieszczam listę dziesięciu zasad adresowanych właśnie do młodzieży.

Filary bycia gentlemanem

Jest jedna cecha, bez wyrobienia sobie której nie ma co się starać o miano gentlemana. To empatia, czyli współodczuwanie z osobami z naszego towarzystwa. Człowiek empatyczny stara się zrozumieć co czują inni. Osoba totalnie skupiona na sobie i swoim komforcie zazwyczaj zapomina o tym, że ktoś z jego otoczenia może czegoś potrzebować albo wymagać. Gentleman wykorzystuje tę cechę do tego, by w miarę możliwości reagować, a nawet przewidywać reakcje jeszcze zanim cokolwiek zrobi.

Empatia szalenie przydaje się w związkach, podczas pełnienia roli gospodarza, czy przy opiekowaniu się kimś. Jest to pewne poświęcenie swojego ego dla dobra innej osoby, ale takie postępowanie szybko znajduje naśladowców i jest zwracane nam z procentem. To w niej tkwi źródło zasad dobrego wychowania.

Kolejną rzeczą, której gentleman powinien unikać to pośpiech i nie chodzi tu o zakaz robienia czegoś szybko, czy biegania w ogóle. Chodzi o to, że kiedy źle planujemy swój czas, oczekujemy efektów zbyt szybko albo chcemy przejść już dalej nie zważając na nasze towarzystwo, często popełniamy gafy i zwykłe błędy. Łatwo wówczas w zaślepieniu celem skrzywdzić kogoś czy po prostu być nieuprzejmym. Czasem nawet nie zdajmy sobie sprawy z tego, że gnamy, a wcale nie ma takiej potrzeby. Zwolnij! Przepuść w drzwiach, poczekaj na spóźnialskich, porozmawiaj przez chwilę o niczym zanim przejdziesz do konkretów – oto kwintesencja spokojnej kultury.

Z byciem gentlemanem wiążą się też pewne zasady, których łamanie jest dla nas szkodliwe. Niestety niektórzy uważają, że zasady ograniczają ich osobowość, a łamiąc je pokazują, że mają „jaja” itd. Traktuj zasady jak język potrzebny do komunikowania się ze światem. One w istocie ułatwiają nam budowanie relacji, a umiejętne ich wykorzystanie pozwala podkreślać swój charakter.

<<Zobacz też: Sekret dobrego wychowania – gentleman się nie spieszy>>Czas-Gentlemanow-a2

10 zasad dla młodych gentlemanów

1 – Szanuj starszych
Choćbyś nie wiem jak się przed tym bronił, społeczeństwo jest ułożone hierarchicznie. Na swoją pozycję i szacunek będziesz musiał długo pracować. Tymczasem Ty musisz szanować ludzi, którzy swoje już osiągnęli. Na pierwszym miejscu masz rodziców lub opiekunów. To najbliższe i najbardziej życzliwe Tobie osoby na świecie. Dalej są nauczyciele, stróże prawa itp. Słuchaj ich, obserwuj i ucz się. Pamiętaj, że tutaj nie ma znaczenia czy kogoś lubisz czy nie. Człowiek z klasą nie zniża się do okazywania braku szacunku, ale potrafi czerpać korzyści z każdej relacji.

2 – Nastaw się na wytężoną pracę
Osiąganie swoich celów to długoterminowe zadanie, nawet jeśli w telewizji twierdzą inaczej. Z góry nastaw się na to, że sukces odniesiesz tylko przy ciężkiej pracy. Gwarantuję Ci, że nic nie smakuje lepiej jak dotarcie do celu latami budując solidne fundamenty. A wiesz co wówczas chce się zrobić? Pracować dalej! I dotyczy to zarówno sukcesów zawodowych, jak i pracy nad własnym charakterem. Po prostu uczciwa praca daje wielką satysfakcję.

3 – Dotrzymuj słowa
Na poważne traktowanie oraz zaufanie trzeba zasłużyć. Jeśli potrafisz coś obiecać i wypełnić tę obietnicę przynajmniej w 100%, szybko będziesz zdobywał uznanie i zaufanie innych ludzi. Słowne osoby dużo łatwiej traktować jak dorosłe, nawet jeśli są jeszcze młode wiekiem.

4 – Ucz się języków, geografii i historii świata
Gentleman powinien mieć szerokie horyzonty, dlatego żadna wiedza nie jest zbędna. Są jednak pewne szczególne sfery warte zgłębiania. Poznawanie świata poprzez jego historię, geografię i języki ułatwia nie tylko podróże, ale też pozbawia ksenofobii (strachu przed innością) i pozwala zrozumieć inne kultury. Te sfery powinny być w jakimś stopniu hobby każdego człowieka.

5 – Czytaj
W książkach zapisane są ludzkie myśli. Dzięki temu możemy na moment zagłębić się w czyjąś psychikę, historię i życie. To nie tylko doskonała rozrywka. Książki pomagają niesamowicie rozwijać w sobie empatię. Możemy bowiem w nich natknąć się na życiowe sytuacje, które zdarzają się rzadko, ale uczą bardzo dużo. Te bodźce do przemyśleń są niezwykle cenne. Niestety rzadko kiedy tę cechę mają filmy czy gry komputerowe.Czas-Gentlemanow-a1

6 – Szanuj kobiety
Pod względem prezentowania relacji damsko-męskich, nasza kultura popularna zeszła całkiem nisko. Często sprowadza ją do sfery intymnej odzierając przynajmniej z 80% wartości. Przede wszystkim seks w młodym wieku zazwyczaj czyni więcej szkody niż pożytku obojgu kochankom. Szacunku do ciała trzeba się uczyć powoli, gdyż sfera cielesna (najłatwiejsza do zauważenia) to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest seks (nie mówiąc już o miłości). Najwspanialsze, co może wyniknąć z relacji z partnerką, jest możliwość wzajemnego wspierania się. To powinien być główny cel szukania sobie partnerki, bez względu na wiek.

7 – Nie udawaj dorosłego
Naśladowanie starszych można przeprowadzić dwojako: albo kształtować swój charakter na wzór tych lepszych przykładów, albo czerpać z tego co widać na pierwszy rzut oka. Jak się łatwo domyślić, ta druga opcja jest znacznie gorsza, a jednak występuje częściej. Obrazki młodzieży pijącej alkohol, palącej papierosy, zażywającej narkotyki, przeklinającej, czy uprawiającej seks są całkiem żałosne. Niektórym wydaje się, że dzięki takim zachowaniom wyglądają na bardziej dorosłych, natomiast dorosłym przypominają zaledwie gówniarzy udających kogoś kim nie są. Pamiętaj, że na wszystko przyjdzie pora.

8 – Poznawaj historię swojego kraju i rodziny
Tak, jak gentleman powinien być otwarty na świat i inne kultury, tak powinien też pamiętać o tym, skąd się wywodzi. Dzieje własnego kraju warto znać chociaż pobieżnie. Zapomnij o datach, miejscowościach i nazwiskach. Zrozum historię, a nie wkuwaj jej. Równie ważne jest pamiętanie o dziejach swojej rodziny. Nawet jeśli jeszcze nikt się tym nie zajmował (poprzedni ustrój raczej źle się zapatrywał na posiadanie korzeni), ocal od zapomnienia swoją przeszłość choćby spisując wspomnienia dziadków.

9 – Żyj w realu
Rozwój technologii zaprowadził nas do budowania relacji w sieci. Siedzimy godzinami na portach społecznościowych, forach, SMS-ujemy, a często zapominamy o ludziach z krwi i kości. Spotykaj się jak najczęściej. Odwiedzaj znajomych i rodzinę. Buduj relacje w cztery oczy i ucz się ludzi.

10 – Wygląd to drugorzędna sprawa
Na koniec zostawiłem dość powierzchowną rzecz. Gentlemanów przedstawia się zawsze podobnie. Triumfują piękne garnitury, eleganckie buty i gustowne dodatki. To fajne rzeczy. Warto zadbać o swój wygląd, bo on też co nieco o nas mówi. Jednak to nie wystarczy. Przede wszystkim liczy się osobowość człowieka. Nawet najlepszy garnitur nie zrobi z Ciebie gentlemana, ale już wspaniały charakter tak!

<<Zobacz też: Nie szata zdobi gentlemana>>

Wszystko zależy od innych

Kończąc już poruszę jeszcze jedną sprawę. Pamiętaj, że to nie ty masz się nazywać gentlemanem. Sukces osiągniesz dopiero wówczas, gdy powie o Tobie tak obca osoba. To miano wypracowuje się w relacjach z innymi ludźmi. Bądź dobrym towarzyszem, a zyskasz wiernych przyjaciół i zarazisz dobrym stylem też inne osoby. W efekcie świat będzie trochę lepszy.

Mam nadzieję, że choć trochę wątpliwości udało mi się rozwiać. Gdybym jakiejś sprawy nie poruszył, podyskutujmy w komentarzach.
Może też starsi czytelnicy mają jakieś jeszcze rady i zalecenia dla młodych gentlemanów?

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.