Zbliża się jedna z najhuczniejszych zabaw w roku – Sylwester. Co zrobić, żeby tym razem miała wyjątkowy charakter? Może urządzić ją w klimacie jazzowych standardów lat trzydziestych? W tym wyjątkowym okresie kariery rozpoczynało wielu wybitnych muzyków, a liczne utwory stały się wręcz nieśmiertelne i do dzisiaj są często odświeżane. Zapraszam Was już teraz w tę muzyczną podróż w czasie!

King Guion, między 1938 a 1948 r.

King Guion, między 1938 a 1948 r.

Tym razem rozpisywać się nie zamierzam. To czysto muzyczny wpis. Zebrałem dla Was 25 utworów (ok. 1,5 h), o których nie można zapomnieć mówiąc o muzyce lat trzydziestych. Uszeregowałem je mniej więcej od tych bardziej skocznych do nastrojowych. W końcu tak właśnie rozwijają się zabawy, nieprawdaż? To oczywiście tylko subiektywny wybór i lista nie jest zamknięta. Jeśli macie ochotę, dodawajcie własne propozycje w komentarzach.

Oprócz tego, że wszystkie utwory znajdziecie poniżej, z listy utworzyłem palylistę na YouTube. Znajdziecie ją tutaj – Najlepsze utwory jazzowe lat 30-tych. Niestety odbiór psują pojawiające się od czasu do czasu reklamy filmowe, ale na to już nie ma rady. Zakładając, że dla wielu z Was niektórzy wykonawcy mogą być zupełnie nieznani, dołączam podstawowe informacje na ich temat.

Lista przebojów lat trzydziestych

Glenn Miller – In The Mood

Glen Miller 1904-1944, puzonista, lider big bandu. Od 1938 roku był jednym z najpopularniejszych muzyków. Zaginął w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach nad kanałem La Manche.

Duke Ellington – It don’t mean a thing

Duke Ellington 1899-1974, pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Otrzymał przydomek „Książę” („Duke”) ze względu na wyjątkowo dobre wychowanie, jakie otrzymał w domu.

Benny Goodman Orchestra – Sing Sing Sing

Benny Goodman 1909-1986, klarnecista jazzowy, zwany „Królem Jazzu”. Co ciekawe był synem krawca z Warszawy.

Joe Turner i Pete Johnson – Roll 'Em Pete

Pete Johnson 1904-1967, pianista boogie-woogie i jazzowy. Big Joe Turner 1911-1985, wokalista bluesowy. Grali razem przez 12 lat.

Artie Shaw – Begin the Beguine

Artie Shaw 1910-2004, klarnecista jazzowy. Jako pierwszy biały lider grupy podjął współpracę z czarnoskórą wokalistką, Billie Holiday.

Ella Fitzgerald – A-Tisket, A-Tasket

Ella Fitzgerald 1917-1996, wokalistka jazzowa, nazywana „Pierwszą Damą Piosenki”. Uznawana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek tego gatunku.

Benny Goodman – Don’t Be That Way

Tommy Dorsey – Boogie Woogie

Tommy Dorsey 1905-1956, puzonista. Stworzył jedną z najpopularniejszych amerykańskich orkiestr jazzowych.

Art Tatum – Tea for Two

Art Tatum 1909-1956, pianista jazzowy. Uczył się grać ze słuchu. Już w wieku 6 lat wykonywał sam utwory przeznaczone dla duetów. Później preferował grę solową, gdyż niewielu muzyków było w stanie za nim nadążyć i sprostać jego technicznym wymaganiom.

Ted Weems – Heartaches

Ted Weems 1901-1963, muzyk, lider zespołu.

Woody Herman – Woodchopper’s Ball

Woody Herman 1913-1987, klarnecista i saksofonista jazzowy. Był jednym z najpopularniejszych liderów lat trzydziestych.

Adam Aston  Henryk Wars – Panie Janie

Adam Aston 1902-1993, polski piosenkarz i aktor żydowskiego pochodzenia. Jeden z najpopularniejszych artystów w międzywojennej Polsce. Muzykę do powyższego utworu napisał Henryk Wars.

Louis Armstrong – I’m in the Mood for Love

Louis Armstrong 1901-1971, trębacz i wokalista jazzowy. Wprowadził do jazzu śpiew scatem. Znacznie później zasłynął wykonaniem piosenki „What a Wonderfull World”.

Fred Astaire – Cheek To Cheek

Fred Astaire 1899-1987, tancerz, aktor, wokalista. Miał wielki wpływ na musical filmowy. Słynął też z bardzo eleganckiej prezencji.

Glenn Miller – Moonlight Serenade

Cab Calloway – Minnie the Moocher

Cab Calloway 1907-1994, wokalista i kompozytor jazzowy. Śpiewał między innymi w Cotton Club. Powyższy utwór jest zdecydowanie jego najsłynniejszym.

Glenn Miller – Over The Rainbow

Frank Sinatra – All or Nothing at All

Frank Sinatra 1915-1998, piosenkarz i aktor. Uznawany z jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów.

Ethel Waters – Stormy Weather

Ethel Waters 1896-1977, wokalistka jazzowa i bluesowa, aktorka.

Bunny Berigan – I Can’t Get Started

Bunny Berigan 1908-1942, trębacz jazzowy. Jego błyskotliwą karierę przerwała śmierć spowodowana marskością wątroby.

Ink Spots – If I Didn’t Care

Ink Spots powstały w 1931 roku zespół muzyczny, bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Mieli wielki wpływ na rozwój R&B oraz Rock & Roll’a .

Bing Crosby – Pennies From Heaven

Bing Crosby 1903-1977, wokalista i aktor. Jeden z najpopularniejszych amerykańskich śpiewaków XX wieku.

Billie Holiday – Strange fruit

Billie Holiday 1915-1959, wokalistka jazzowa. Śpiewała u boku najlepszych muzyków jazzowych jej czasów.

Libby Holman – Body And Soul

Libby Holman 1904-1971, aktorka i piosenkarka.

Larry Clinton – Deep Purple

Larry Clinton 1909-1985, trębacz i lider zespołu.

Gdyby powyższa lista nie zaspokajała Waszych potrzeb muzycznych, tutaj znajdziecie listę 100 najlepszych utworów z tej dekady, niestety już bez linków do wykonań. Pamiętajcie też, że możecie podawać Wasze propozycje w komentarzach. A gdybyście chcieli podyskutować o gustach muzycznych z innymi czytelnikami Czasu Gentlemanów, zapraszam do odpowiedniego wątku w Klubie.

Pozostaje mi tylko życzyć Wam doskonałej zabawy!

 

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.