Wszyscy mamy jakieś wyobrażenie idealnego mężczyzny i choć wydaje się nam, że jest to ideał uniwersalny, zazwyczaj nasze opinie różnią się od siebie. Nie jest to bowiem taka oczywista sprawa. Zadałem Wam ostatnio pytanie o najważniejszą umiejętność mężczyzny. Otrzymane odpowiedzi mówią pewnie więcej o nas samych niż o mężczyznach w ogóle. Myślę jednak, że ich przytoczenie będzie dobrym punktem wyjścia do dalszej dyskusji na ten temat.

Czas-Gentlemanow---Herkules2Na wstępie trzeba podkreślić, że choć nie wiem jak byśmy się starali, jednego, uniwersalnego modelu męskości nie uda nam się zebrać. Zbyt dużo lokalnych czynników ma znaczenie w konstruowaniu oczekiwań wobec mężczyzn. Poniższe umiejętności/cechy zostały podane przez czytelników Czasu Gentlemanów w ostatnim konkursie, więc mężczyzn ceniących sobie tradycję, klasę, wyższe wartości itp. Tworzą one więc obraz idealnego mężczyzny-gentlemana. [Uwzględniłem prawie wszystkie odpowiedzi jakie padły w konkursie, nie jest to więc mój subiektywny wybór.]

Najważniejsze umiejętności, które powinien posiadać mężczyzna

  • umiejętność wyjścia z klasą z każdej sytuacji

To zdecydowanie najczęściej padająca odpowiedź. Nie da się nauczyć wszystkich możliwych zachowań. Nie da się opanować wszystkich podręczników savoir-vivre’u. Należy wyrobić w sobie umiejętność szybkich reakcji i improwizacji.

Z tą umiejętności łączą się inne – przewidywanie tego, co może się zdarzyć (by wcześniej zapobiegać negatywnym efektom), panowanie nad emocjami (utrata kontroli nad samym sobą to droga do katastrofy – panowanie to jednak nie to samo, co tłumienie emocji!), myślenie (bieżąca analiza tego, co się dzieje aby reagować, ale też by się uczyć).

  • słuchanie i rozumienie

Człowiek wystawia sobie świadectwo najczęściej w relacjach z innymi ludźmi. Musi umieć ich słuchać i starać się zrozumieć. Wówczas będzie w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby, a w efekcie zyska sobie sprzymierzeńców, którzy będą chcieli się kiedyś odwdzięczyć.

Z tą umiejętnością wiążą się kolejne – umiejętność prowadzenia rozmowy (by inni wręcz szukali naszego towarzystwa), zjednywanie sobie ludzi (przyjaźń nie bierze się znikąd), milczenie, kiedy zachodzi taka potrzeba (bowiem ostatnie słowo należy do najbardziej wygadanego, a nie do najmądrzejszego).

  • poczucie odpowiedzialności

Należy umieć przyjąć na siebie swoje obowiązki i odpowiedzialnie je wypełniać. Jeśli coś jest dla Ciebie Ważne, powinieneś dbać o to sam.

W związku z tym mężczyzna powinien również – pamiętać o innych (myśleć i dbać o własne otoczenie), utrzymać rodzinę (nie łamiąc wyznawanych przez siebie zasad), starać się zrozumieć bliskie kobiety.

Każdy powinien pracować nad sobą, gdyż nie jesteśmy idealni. Poszukiwanie wzorów do naśladowania i patrzenie na siebie krytycznym okiem to cechy godne pochwały, ale nie należy udawać kogoś, kim się nie jest.

Mężczyzna wyznający te zasady powinien – umieć przyznawać się do własnych błędów i niewiedzy, wytrwale dążyć do postawionych sobie celów i przezwyciężać słabości, umieć podejmować trudne decyzje. Dzięki pewności siebie może stać się liderem.

Poza tym, Waszym zdaniem mężczyzna powinien umieć zapewnić fizyczne bezpieczeństwo (samoobrona i posługiwanie się bronią), golić się na mokro i gotować. Powinien być zawsze aktywny, zaradny, zachowywać klasę i honor, równowagę w swoim życiu (żadnych skrajności, żadnej przesady) i dystans do siebie.

Jedną odpowiedź [Jakuba] chciałbym przytoczyć w całości: „Mężczyzna powinien potrafić przegrywać, ale nigdy nie wykorzystywać tej umiejętności„. Umiejętność przegrywania, to faktycznie dobra cecha.

Dyskusja

Nie ze wszystkimi wymienionymi cechami musimy się zgadzać. O statystycznej poprawności tego zestawienia też nie ma co mówić. Opiera się bowiem na ledwie 50 odpowiedziach. Chciałbym jednak temat rozwinąć w komentarzach pod tym wpisem.

Jakie są najważniejsze cechy i umiejętności mężczyzn? Z jakimi się nie zgadzacie?