Prawidła do butów nie są zbyt powszechnym gadżetem w naszym kraju. Osoby będące na bakier z klasyczną elegancją traktują je jak zupełną egzotykę, a nawet mężczyźni bardziej świadomi nie zawsze trzymają je w swoim eleganckim obuwiu. Ja sam używam prawideł zaledwie od roku, ale już widzę tego wyraźne efekty. W tym tekście postaram się Wam wyjaśnić czym są prawidła, jak działają i w czym mogą pomóc naszym butom.Czas-Gentlemanow-prawidla1

Rok temu

Nieco więcej niż rok temu publikowałem pierwszy wpis poświęcony pastowaniu butów. Usłyszałem wówczas sporo komplementów pod adresem prezentowanego obuwia, jak i pod adresem otrzymanego efektu. Byłem więc zadowolony z tego materiału. Od tego czasu trochę się jednak zmieniło i dzisiaj byłbym bardziej wymagający.

Po pierwsze do konserwacji butów używam bardziej profesjonalnych środków. Różnicy nie zobaczycie tak łatwo, bo to bardziej wpływa na wytrzymałość skory, jej elastyczność i odporność na zmienną pogodę. Dobre środki czyszczące pozwolą mi cieszyć się tymi butami przez kilka lat dłużej. Po drugie zacząłem stosować prawidła i efekt używania ich jest widoczny już na pierwszy rzut oka. To właśnie o tym chciałbym Wam opowiedzieć.

Efekt

Dzięki temu, że materiał o pastowaniu powstał tuż zanim zacząłem używać prawideł, mam zdjęcia pokazujące ich wpływ na buty „przed” i „po” na przestrzeni roku. Zacznę od prezentacji tego efektu, a później przejdę do samych prawideł. Zdjęcia na kafelkach powstały rok temu, natomiast zdjęcia na parkiecie dzisiaj. Na pierwszych zdjęciach buty miały około 9 miesięcy, obecnie zbliżają się do drugiego roku noszenia.

Czas-Gentlemanow-prawidla2

Przed używaniem prawideł

Zwróćcie przede wszystkim uwagę na załamania na bucie pomiędzy noskiem a przyszwą. Powstają tu nie tylko spękania, ale też wybrzuszenia i zagłębienia. Ogółem ładny but wygląda na bardziej zużyty niż jest w istocie.

Czas-Gentlemanow-prawidla2a

Po roku używania prawideł

Po roku wypychania ich prawidłami znów nabrały swojego kształtu. Nie ma tak wyraźnych fałd. Spękania również wydają się mniejsze. One nie mają prawa zniknąć, bo tutaj but pracuje, ale nie muszą być mocno widoczne.

Czas-Gentlemanow-prawidla3

Przed używaniem prawideł

Czas-Gentlemanow-prawidla3a

Po roku używania prawideł

Największą różnicę widać na lewym bucie tuż przy przyszwie.

Czas-Gentlemanow-prawidla4

Przed używaniem prawideł

Czas-Gentlemanow-prawidla4a

Po roku używania prawideł

Po kolejnym roku, buty wydają się nowsze niż wcześniej. Jeszcze kilka zdjęć dla porównania:

Czas-Gentlemanow-prawidla5

Przed używaniem prawideł

Czas-Gentlemanow-prawidla5a

Po roku używania prawideł

Żeby nie było wątpliwości: te zdjęcia nie przedstawiają wypchanych butów. W środku nic nie ma. One tak same się układają.

Czas-Gentlemanow-prawidla6

Przed używaniem prawideł

Czas-Gentlemanow-prawidla6a

Po roku używania prawideł

Zalety prawideł do butów

Buty wyglądają ewidentnie lepiej po roku używania prawideł. Prezentują się lepiej nie tylko leżąc na półce, ale też podczas noszenia na nogach. To dzięki temu, że prawidła napinają but we właściwy sposób i nie pozwalają mu się zapadać albo wybrzuszać. Takie zmiany najczęściej dotyczą pracującej części buta między noskiem a przyszwą, ale też samej przyszwy. Te elementy łatwo się zniekształcają, a prawidła utrzymują je w odpowiednim kształcie.

Dzieje się tak dlatego, że gdy zdejmujemy but z nogi po dłuższym używaniu jest on już miękki i wilgotny od potu. Wówczas miękka skóra ma tendencję do zapadania się (zwłaszcza przyszwa) albo do pozostawania w tej formie, do jakiej zmusił ją chód (czyli fałdy na pracującej części). Włożenie w tym momencie prawideł do butów sprawi, że schnąc, but pozostanie w napiętej, poprawnej pozycji.

<<Zobacz też: Jak dbać o męskie ubranie – 12 rad z lat dwudziestych XX w.>>

Czas-Gentlemanow-prawidla7

Dodatkowo, ważne jest, żeby prawidła wchłaniały tę wilgoć z butów i pozwalały im szybciej się regenerować. Zgodnie z opiniami ekspertów najlepsze drewno do tego celu to cedr. Dlatego najpopularniejsze są właśnie prawidła cedrowe. Dodatkowo ładnie pachną. Rzadko trafimy na inne drewno. Nie polecam też używania prawideł z tworzyw sztucznych do wilgotnych butów. Spowolnią one proces wysychania.

Do zalet prawideł zaliczę ułatwianie pastowania i polerowania butów. Co prawda but jest wówczas cięższy i trudniej się nim obraca, ale zdecydowanie łatwiej poleruje się wypełnione, sztywne obuwie.

Prawidła do butów – elementy

Klasyczne prawidła składają się z dwóch drewnianych części: pięty i czubka. Obie te części połączone są dwiema ruchomymi rurkami. To pozwala zginać prawidła przy wkładaniu do butów. W rurkach znajdują się sprężyny umożliwiające lekkie sprężenie prawidła podczas wsuwania i rozprężenie, gdy już jest na miejscu. Dzięki czemu but będzie napięty, a wkładając prawidła nie trzeba się z nimi siłować. Cała czynność jest prosta, lekka i bezpieczna dla buta.

Czas-Gentlemanow-prawidla9

Prawidła do butów mają na swoich piętach uchwyty, by łatwo można było je wyciągnąć. Czasem są to kołki (klamki?), jak powyżej, czasem są to ruchome pierścienie, a niekiedy drewniana pięta jest tak wycięta, że to za nią się chwyta.

Na czubku prawidło jest rozcięte. Tam również znajdują się sprężyny, które ułatwiają wsunięcie prawidła do buta. Rozprężają się po włożeniu i trzymają cały nosek buta w poprawnym napięciu. Modele bez tego rozcięcia mogą nie wypełniać dobrze buta i w efekcie nie spełniać swojej roli. Prawidła kupuje się w odpowiednich rozmiarach, dlatego nie powinno być potrzeby dostosowywania ich do własnych wymiarów.

Po włożeniu prawideł do butów nie powinno się czuć wolnej przestrzeni w miejscach gdzie znajdują się drewniane elementy.

<<Zobacz też: Jak dobrze wyprasować męską koszulę>>
Czas-Gentlemanow-prawidla8

Cena i zastępniki

Cena drewnianych prawideł w Internecie zaczyna się od ok. 70 zł. Prawidła markowe albo znalezione w sklepach stacjonarnych będą kosztowały ok. dwa razy tyle. Jakość takich podstawowych prawideł pozostawia nieco do życzenia, ale w pełni spełniają swoją rolę.

Jeśli nie chce się inwestować w cedrowe prawidła do każdej pary butów, można kupić choć jedną parę i wkładać ją do ostatnio noszonych butów. Później, po wyschnięciu obuwia można je podmienić na plastikowe lub chociaż wypchać papierem. Jak bowiem widzieliście, warto starać się zachować oryginalny wygląd buta.

Niektóre prawidła mają piętę w formie kulki wieńczącej długą sprężynę. Osobiście mam obawy, że taka napięta kulka mogłaby zniekształcić piętę buta i ich nie używam.

<<Zobacz też: Pastowanie butów – video poradnik>>

Czas-Gentlemanow-prawidla9a

Doświadczenie

Moje próby z prawidłami szybko doprowadziły mnie do kupowania ich do każdej pary butów, na której mi zależy. Zaczynałem oczywiście od butów do garnituru. Później do butów codziennych ze skóry licowej. Obecnie natomiast używam ich również do lekkich butów zamszowych.

Trzymam je zawsze w butach i wkładam je tam zaraz po zdjęciu z nóg. Efekty zdecydowanie przekonują, że warto w nie zainwestować. Jeśli jeszcze się wahacie, zerknijcie na swoje eleganckie buty, które nigdy prawideł nie widziały i porównajcie z poniższym zdjęciem. Myślę, że to najlepsza rekomendacja.

Czas-Gentlemanow-prawidla9b

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.